Jak Pomogłam Mojemu Synowi Zrozumieć Wpływ Jego Słów
Kiedy dowiedziałam się, że mój syn, Wojtek, wyśmiewał się z wagi kolegi z klasy, byłam załamana. Jako rodzicowi trudno jest usłyszeć, że twoje dziecko było nieuprzejme wobec kogoś innego. Wiedziałam jednak, że to była okazja do edukacyjnego momentu, a nie tylko czas na karę.
Wszystko zaczęło się, gdy otrzymałam telefon od nauczycielki Wojtka, pani Kowalskiej. Wyjaśniła, że Wojtek dokuczał innemu chłopcu, Jankowi, z powodu jego wagi podczas przerwy. Janek był widocznie zasmucony i nawet zaczął unikać przerw. Pani Kowalska zasugerowała, abyśmy poruszyli ten problem w domu i opracowali plan, który pomoże Wojtkowi zrozumieć wpływ jego słów.
Tej samej wieczorem usiadłam z Wojtkiem po kolacji. Zapytałam go, czy wie, dlaczego rozmawiamy. Spojrzał na swój talerz i mruknął: „Bo wyśmiewałem się z Janka.”
„Dokładnie,” powiedziałam delikatnie. „Czy rozumiesz, dlaczego to jest problem?”
Wojtek wzruszył ramionami. „Tylko żartowałem.”
Wzięłam głęboki oddech i wyjaśniłam: „Wojtek, słowa mogą ranić ludzi tak samo jak czyny. Kiedy wyśmiewasz się z kogoś, może to sprawić, że poczuje się bardzo źle. Jak byś się czuł, gdyby ktoś wyśmiewał się z ciebie?”
Spojrzał na mnie szeroko otwartymi oczami. „Nie podobałoby mi się to.”
„Dokładnie,” powiedziałam. „Więc co myślisz, że powinniśmy zrobić, aby naprawić sytuację z Jankiem?”
Wojtek pomyślał przez chwilę, a potem powiedział: „Mogę go przeprosić.”
„To dobry początek,” zgodziłam się. „Ale myślę, że musimy zrobić coś więcej, aby pokazać Jankowi, że naprawdę to mówisz.”
Razem wymyśliliśmy pomysł napisania listu z przeprosinami i podarowania Jankowi małego prezentu, aby pokazać, że Wojtek jest szczery. Zdecydowaliśmy się na książkę o przyjaźni, mając nadzieję, że będzie to znaczący gest.
Następnego dnia Wojtek i ja poszliśmy razem do księgarni. Wybrał książkę zatytułowaną „Książka o Najlepszych Przyjaciołach” autorstwa Todda Parra. Kupiliśmy także kolorowy papier listowy do napisania listu z przeprosinami.
Kiedy wróciliśmy do domu, Wojtek usiadł przy kuchennym stole i napisał swój list:
„Drogi Janku,
Bardzo przepraszam za to, że się z ciebie wyśmiewałem. To było złe i niemiłe, i nie pomyślałem o tym, jak się poczujesz. Mam nadzieję, że mi wybaczysz. Kupiłem ci tę książkę, ponieważ chcę, żebyśmy byli przyjaciółmi.
Z poważaniem,
Wojtek”
Następnego dnia Wojtek wręczył list i książkę Jankowi w szkole. Pani Kowalska później powiedziała mi, że Janek był wzruszony gestem i że chłopcy znów zaczęli razem bawić się podczas przerw.
To doświadczenie było potężną lekcją dla Wojtka. Nauczył się, że jego słowa mają konsekwencje i że ważne jest traktowanie innych z życzliwością i szacunkiem. Przypomniało mi to również o znaczeniu przemyślanego podejścia do takich problemów i wykorzystywania ich jako okazji do rozwoju.
Jako rodzice nie zawsze możemy zapobiec błędom naszych dzieci, ale możemy je prowadzić w nauce na tych błędach. Pomagając Wojtkowi zrozumieć wpływ jego słów i zachęcając go do naprawienia sytuacji, mam nadzieję, że postawiłam go na drodze do stania się bardziej empatyczną i współczującą osobą.