„Matka Porzuca Noworodka w Szpitalu, Młoda Babcia Przybywa Następnego Dnia”
W małym miasteczku w Polsce, młoda matka o imieniu Kasia podjęła decyzję, która na zawsze zmieniła jej życie. Mając zaledwie 19 lat, znalazła się w ciąży i była zupełnie sama. Ojciec dziecka odszedł, gdy tylko usłyszał wiadomość, a rodzice Kasi wyrzekli się jej, uważając to za haniebny błąd. Bez wsparcia i środków do opieki nad dzieckiem, Kasia czuła się uwięziona i beznadziejna.
Pewnej zimnej grudniowej nocy Kasia zaczęła rodzić. Przybyła do lokalnego szpitala, blada na twarzy i z oczami pełnymi strachu. Pielęgniarki widziały, że jest przerażona, ale nie miały pojęcia o burzy emocji, która w niej szalała. Po godzinach porodu Kasia urodziła zdrowego chłopca. Przytuliła go na chwilę, łzy spływały po jej twarzy, zanim podjęła druzgocącą decyzję. Opuściła szpital bez nowo narodzonego syna, zostawiając jedynie notatkę: „Nie mogę tego zrobić. Proszę, zaopiekujcie się nim.”
Następnego ranka personel szpitala był w szoku. Widzieli już przypadki porzucenia, ale coś w tej sytuacji było inne. Dziecko było całkowicie zdrowe, nie było żadnych oznak przemocy ani zaniedbania. Notatka pozostawiona przez Kasię była przejmująca w swojej prostocie i ostateczności.
Wieść szybko rozeszła się po małym miasteczku i wkrótce wszyscy wiedzieli o porzuconym dziecku. Wśród tych, którzy usłyszeli wiadomość, była matka Kasi, Anna. Mając 38 lat, Anna była młodą babcią, ale nie rozmawiała z Kasią od ponad roku. Wiadomość o porzuceniu wnuka uderzyła ją jak grom z jasnego nieba. Pobiegła do szpitala z nadzieją na zobaczenie dziecka i zrozumienie, co skłoniło jej córkę do tak desperackiego czynu.
Kiedy Anna dotarła do szpitala, zaprowadzono ją do sali noworodków, gdzie jej wnuk spał spokojnie. Patrząc na niego przez szybę, czuła mieszankę emocji — złość na Kasię za porzucenie go, poczucie winy za to, że nie była przy córce oraz przytłaczającą miłość do maleńkiego życia przed nią.
Ale gdy Anna dalej obserwowała wnuka, zauważyła coś, co sprawiło, że jej serce zamarło. Dziecko miało wyraźne znamię na twarzy, które było dziwnie podobne do znamienia występującego w ich rodzinie — znamienia będącego źródłem wstydu i drwin przez pokolenia. Anna zdała sobie sprawę, że Kasia musiała zobaczyć to znamię i poczuć nie do zniesienia ciężar strachu i odrzucenia.
Myśli Anny pędziły, próbując poskładać wszystko w całość. Przypomniała sobie, jak Kasia była prześladowana w szkole z powodu własnego znamienia i jak to wpłynęło na jej poczucie własnej wartości. Anna zawsze starała się chronić córkę, ale teraz zdała sobie sprawę, że zawiodła w najważniejszym momencie.
Personel szpitala zapytał Annę, czy chce przejąć opiekę nad dzieckiem, ale ona się zawahała. Wiedziała, że wychowywanie wnuka będzie ciągłym przypomnieniem jej własnych porażek jako matki. Wiedziała też, że małe miasteczko, w którym mieszkają, nigdy nie pozwoli im zapomnieć o skandalu.
Ostatecznie Anna podjęła decyzję podobną do tej Kasi. Opuściła szpital bez wnuka, pozostawiając go do umieszczenia w rodzinie zastępczej. Gdy odchodziła ze łzami spływającymi po twarzy, nie mogła oprzeć się wrażeniu, że historia powtarza się w najbardziej tragiczny sposób.