„Twoja córka nie jedzie nad morze, ale pieniądze na wyjazd i tak są potrzebne” – historia rodzinnych napięć i niespełnionych marzeń
– Zosia, musisz mi dać pieniądze na wyjazd, bo zabieram dzieci nad morze – usłyszałam w słuchawce głos mojej mamy. Był stanowczy, niemal rozkazujący. Poczułam, jak w gardle rośnie mi gula. To nie pierwszy raz, kiedy mama postawiła mnie pod ścianą. Ale tym razem sytuacja była inna.
Moja córka, Hania, od tygodnia miała gorączkę i lekarz stanowczo odradził jej jakiekolwiek podróże. Mimo to mama uparcie planowała wyjazd do Międzyzdrojów z wnukami – moją Hanią i synem mojego brata, Jankiem. Zawsze marzyła o tym, by zabrać ich razem nad morze. „To będą niezapomniane wakacje!” – powtarzała od miesięcy. Ale życie napisało inny scenariusz.
– Mamo, przecież Hania nie może jechać. Lekarz mówił wyraźnie – próbowałam tłumaczyć spokojnie, choć czułam narastającą frustrację.
– Ale Janek jedzie! – przerwała mi ostro. – Muszę mieć pieniądze na wyjazd. To nie moja wina, że twoja córka jest chora.
Zamilkłam na chwilę. W głowie kłębiły mi się myśli: czy to sprawiedliwe? Czy powinnam płacić za coś, z czego moje dziecko nie skorzysta? Ale wiedziałam też, że mama nie odpuści tak łatwo. Zawsze miała swoje wizje i oczekiwała, że wszyscy będą się do nich dostosowywać.
Wieczorem zadzwonił do mnie brat, Tomek.
– Słuchaj, mama mówiła mi o tej sytuacji. Wiesz, ona naprawdę chce zabrać dzieci nad morze…
– Ale Hania nie może jechać! – przerwałam mu zirytowana.
– Wiem… Ale mama już wszystko zaplanowała. Zarezerwowała domek, kupiła bilety na pociąg…
– I co z tego? Mam płacić za coś, czego moje dziecko nie dostanie? – głos mi się załamał.
Tomek westchnął ciężko.
– Wiesz, jak ona jest. Jak się uprze…
Zacisnęłam pięści. Od lat czułam się odpowiedzialna za spełnianie marzeń mamy. Po śmierci taty to ona trzymała rodzinę w ryzach – czasem zbyt mocno. Chciała być potrzebna, ważna. Ale czy to oznaczało, że mamy płacić za jej wizje?
Następnego dnia mama przyszła do mnie bez zapowiedzi. Usiadła przy stole i spojrzała mi prosto w oczy.
– Zosia, ja naprawdę chcę dobrze. Janek już się cieszy na ten wyjazd. Nie mogę go zawieść.
– Rozumiem… Ale dlaczego mam płacić za Hanię, skoro nie jedzie?
Mama wzruszyła ramionami.
– Bo tak się umawialiśmy! Miały być dwa dzieciaki, dwa wkłady. Teraz nie mogę się wycofać.
Poczułam łzy pod powiekami. Przypomniałam sobie wszystkie te lata, kiedy próbowałam sprostać jej oczekiwaniom – nawet kosztem własnych potrzeb. Czy teraz znowu miałam się poświęcić?
Wieczorem usiadłam z mężem przy kuchennym stole.
– Może po prostu jej daj te pieniądze? – zaproponował cicho Paweł. – Przynajmniej będziesz miała spokój.
– Ale to nie fair! – wybuchłam. – Dlaczego zawsze muszę ustępować? Dlaczego nikt nie widzi moich uczuć?
Paweł objął mnie ramieniem.
– Może czas powiedzieć „nie”? Może czas postawić granicę?
Całą noc przewracałam się z boku na bok. W głowie słyszałam głos mamy: „Musisz mi dać pieniądze”. Słyszałam też własne myśli: „A co z moimi potrzebami?”
Rano zadzwoniłam do mamy.
– Mamo… Przepraszam, ale nie mogę ci dać tych pieniędzy. Hania nie jedzie i to nie jest moja wina.
Po drugiej stronie zapadła cisza.
– Rozumiem… – powiedziała w końcu chłodno. – Skoro tak uważasz…
Przez kolejne dni panowała między nami napięta atmosfera. Mama nie dzwoniła, nie pisała. Czułam się winna i jednocześnie zła. Tomek próbował łagodzić sytuację, ale wiedziałam, że to ja muszę zdecydować, gdzie postawić granicę.
W dniu wyjazdu Janek przyszedł pożegnać się z Hanią.
– Szkoda, że nie jedziesz… – powiedział smutno.
Hania uśmiechnęła się blado.
– Może za rok…
Patrzyłam na nich i czułam żal – do losu, do mamy, do siebie samej. Czy naprawdę musimy płacić za cudze marzenia? Czy rodzina to obowiązek czy wybór?
Wieczorem usiadłam sama przy oknie i patrzyłam na zachodzące słońce nad Warszawą. W głowie kołatały mi się pytania: Czy bycie córką zawsze oznacza rezygnację z siebie? Czy można kochać i jednocześnie stawiać granice? Może czasem trzeba pozwolić marzeniom innych odejść… żeby zrobić miejsce dla własnych?