„Wychowałam Dzieci Sama, Więc Nikomu Nic Nie Zawdzięczam: Stanowisko Matki na Temat Wsparcia Rodzinnego”
Kiedy zostałam matką, wiedziałam, że będzie to wyzwanie, ale nigdy nie spodziewałam się, ile będę musiała radzić sobie sama. Mam na imię Anna i mam trójkę dzieci: Jasia, który ma osiem lat, Zosię, która ma pięć lat, i małego Antosia, który ma zaledwie dwa lata. Mój mąż pracuje długie godziny, a większość obowiązków rodzicielskich spada na moje barki.
W zeszłym tygodniu Zosia dostała wysokiej gorączki i musiała pilnie zobaczyć się z pediatrą. Już byłam przytłoczona opieką nad Antosiem i pomaganiem Jasiowi w odrabianiu lekcji. W chwili desperacji zadzwoniłam do mojej mamy, mając nadzieję, że mogłaby zaopiekować się Jasiem przez kilka godzin, gdy zabiorę Zosię do lekarza.
„Mamo, czy możesz przyjść i zaopiekować się Jasiem? Zosia ma bardzo wysoką gorączkę i muszę ją zabrać do pediatry,” błagałam przez telefon.
Była chwila ciszy, zanim odpowiedziała. „Ania, mam dzisiaj umówioną wizytę u fryzjera. Czekałam na to od tygodni. Nie mogę tego teraz odwołać.”
Byłam oszołomiona. „Ale mamo, to jest nagły wypadek. Zosia jest naprawdę chora.”
„Przykro mi, Aniu. Musisz sobie poradzić sama,” powiedziała przed rozłączeniem się.
Poczułam falę frustracji i smutku. Moja mama zawsze była zdystansowana, ale nigdy nie myślałam, że odmówi pomocy w nagłym wypadku. Dorastając, często przypominała mi, jak wychowywała mnie i moje rodzeństwo bez żadnej pomocy od swojej matki. Traktowała to jak odznakę honoru, świadectwo swojej siły i niezależności.
„Wychowałam was dzieci sama,” mówiła. „Nie miałam nikogo, na kogo mogłabym liczyć, i wyszło mi to na dobre.”
Teraz wydawało się, że oczekuje ode mnie tego samego. Ale czasy się zmieniły. Presje nowoczesnego rodzicielstwa były ogromne, a system wsparcia, na który wiele rodzin mogło liczyć, wydawał się dla mnie nieistniejący.
Udało mi się zabrać Zosię do lekarza, zabierając ze sobą całą trójkę dzieci. Było chaotycznie, ale daliśmy radę. Zosia miała poważne zapalenie ucha i potrzebowała antybiotyków. Lekarz pochwalił mnie za radzenie sobie tak dobrze sama, ale wewnętrznie czułam się, jakbym ledwo trzymała się na nogach.
Tej nocy, po położeniu dzieci do łóżka, zadzwoniłam do mojej najlepszej przyjaciółki, Kasi. Zawsze była moją opoką, kimś, kto rozumiał trudności macierzyństwa.
„Kasia, nie wiem już co robić,” wyznałam. „Moja mama odmówiła pomocy dzisiaj z powodu wizyty u fryzjera. Czuję się tak samotna.”
Kasia westchnęła. „Ania, wiesz przecież, że twoja mama zawsze taka była. Dumna ze swojej niezależności i oczekuje tego samego od ciebie. Ale to nie jest fair.”
„Wiem,” powiedziałam, łzy napływające mi do oczu. „Ale czasami po prostu potrzebuję trochę pomocy.”
„Myślałaś o zatrudnieniu opiekunki do dzieci albo poproszeniu jednej z innych mam w okolicy?” zasugerowała Kasia.
„Myślałam o tym, ale teraz jest krucho z pieniędzmi,” przyznałam. „I nienawidzę czuć się jak ciężar dla innych.”
„Nie jesteś ciężarem, Aniu. Robisz niesamowitą robotę z tymi dziećmi. Ale musisz też dbać o siebie,” przypomniała mi Kasia.
Rozmowa z Kasią trochę pomogła, ale rzeczywistość pozostawała taka sama – w dużej mierze byłam sama. Odmowa mojej mamy była bolesnym przypomnieniem, że nie na wszystkich można liczyć, nawet na rodzinę.
W miarę upływu dni starałam się znaleźć małe chwile wytchnienia tam, gdzie mogłam. Krótka drzemka podczas drzemki Antosia lub kilka minut ciszy po położeniu dzieci do łóżka. Ale ciężar odpowiedzialności nigdy całkowicie nie znikał.
Pewnego wieczoru, gdy kładłam Jasia do łóżka, spojrzał na mnie swoimi dużymi brązowymi oczami i powiedział: „Mamo, jesteś najlepszą mamą na świecie.”
Jego słowa wywołały uśmiech na mojej twarzy i łzę w oku. Pomimo wyzwań i braku wsparcia moje dzieci były moim światem, a ich miłość dawała mi siłę.
Ale głęboko w środku nie mogłam pozbyć się uczucia urazy wobec mojej mamy. Jej odmowa pomocy w mojej potrzebie wydawała się zdradą. Zawsze była tak dumna z wychowywania nas sama, ale jakim kosztem? Cykl izolacji i samodzielności wydawał się skazany na kontynuację.
W końcu wiedziałam, że muszę znaleźć sposób na przerwanie tego wzorca. Dla dobra moich dzieci i mojego własnego zdrowia psychicznego musiałam zbudować sieć wsparcia, nawet jeśli oznaczało to wyjście poza strefę komfortu i poproszenie o pomoc innych.
Ale na razie, leżąc w łóżku wyczerpana po kolejnym długim dniu samotnego rodzicielstwa, nie mogłam pozbyć się głębokiego poczucia samotności i frustracji. Droga przed nami wydawała się długa i niepewna, ale jedno było jasne: nie mogłam robić tego wszystkiego sama na zawsze.